Рубрики

#1. Реформирование медицины. Сценарий

Наталия Семенченко - 20 января, 2011 | 12:00 | Распечатать

#1. Реформирование медицины. Сценарий

Сценарій

      Щороку в Україні майже пів мільйона людей помирає від серцево-судинних хвороб. Близько 100 тисяч забирає онкологія. Хто винен в тому, що українці живуть менше, ніж європейці? І чи можна вилікувати галузь, яка відповідає за наше здоров» я. У цьому сьогодні спробую розібратись я — Наталія Семенченко і програма “Досвід”.

Вітаю вас.

      Проблеми медицини та її реформування, сьогодні ми будемо обговорювати з нашими гостями в студії – народними депутатами, представником страхових компаній і людиною, яка піклується інтересами пацієнтів (на професійному рівні). Ми також почуємо думки лікарів і простих людей і їх запитання.

      Для початку — сюжет про українську систему охорони здоров’я

      Отже, медична реформа в Україні назріла давно. Так звана радянська система Семашка, яка ще й досі функціонує в Україні, вже не відповідає суспільним потребам.

1. Чи дійсно все так погано у нашій системі охорони здоров’я?

2. Які позитивні моменти в цій системі ви можете назвати?

3. Подивіться на екран. В нас є графік, а якому показана структура смертності українців від хвороб. Щоб глядачі краще зрозуміли, то можемо сказати, що В СЕРЕДНЬОМУ по країні до кінця нашого ефіру більше 40 людей помруть від інфарктів та інших серцевих хвороб, ще 10 – від раку.

4. Ми так часто помираємо, тому що у нас така генетика чи нас погано лікують?

У 2010 році на потреби охорони здоров’я дер­жава витратила понад 40 мільярдів гривень, що становить 13% бюджету. Якщо додати до цього ще понад 30 мільярдів гривень, які витрачаються населенням, то отримаємо 70-80 мільярдів гривень, що становить майже 8% (!) ВВП країни 2010 року. Якщо ви подивитеся на наш графік (гр. 2), то побачите, що в структурі витрат на медицину у ВВП Україна далеко не на останньому місці серед розвинутих країн.

5. Чи вирішить в такому разі проблеми галузі збільшення фінансування? Чи ці кошти система просто поглине і якісних змін не відбудеться?

6. Скільки потрібно грошей для вирішення проблем системи охорони здоров’я?

7. Як ви ставитеся до запровадження адресного податку на медицину (спрямування коштів з акцизів (тютюн, алкоголь, нафтопродукти – на охорону здоров’я)?

8. До депутатів: чи буде така пропозиція винесена на обговорення у Верховній Раді?

9. Якщо, фінансування не головна проблема медицини, то в чому головна?

      За оцінками 70-80% витрат з бюджету на медицину в Україні становлять виплати заробітної плати медикам та оплата комунальних послуг лікувальних закладів.

      Що потрібно змінити в системі охорони здоров’я, аби гроші йшли саме на медичні послуги, ліки та нову апаратуру?

      Я хочу запропонувати вам подивитись конкретну історію людей, які стали заручниками системи — і фактично знаходяться у безвиході. Це конкретна історія, але ми всі знаємо, що таких історій дуже багато.

      Тож, яка система охорони здоров’я потрібна Україні? Експерти виділяють три класичні: система Бісмарка (німецька), система Бевереджа (британська) та система Семашка (радянська і нинішня українська):

      Модель Бісмарка — базується на відрахуваннях з фонду оплати праці. Існує в Німеччині, Франції, Бельгії, Нідерландах, Швейцарії. Фактично з неї постала сучасна страхова медицини.

      Модель Бевереджа — базується на бюджетних асигнуваннях (не менше 60%) з додатковим залученням коштів страхової медицини. Головний принцип — гроші ходять за пацієнтом.

      Модель Семашка — безкоштовна медицина, яка базується на бюджеті. Основний принцип – рівний доступ усього населення до медичної допомоги, платними залишалися лише ліки. Колишній СРСР.

      Приватне страхування (базова США, частково запроваджена у Великобританії, Німеччині та низці інших країн) – добровільне страхування населення через приватні страхові фонди.

10. Яка система найбільше підходить для України? Які недоліки та переваги кожної з систем?

      У нас багато говорять про окремі характеристики системи охорони здоров’я — платна чи безкоштовна, страхування, сімейні лікарі… Давайте послухаємо думки фахівців та простих людей. (Сюжет).

11. Ви платите лікарям?

12. Чи готова Україна відмовитись від безкоштовної медицини?

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, українці у 2008 році витратили зі своїх кишень на медицину приблизно 30 мільярдів гривень (670 гривень на особу).

13. Навіщо зберігається декларативне проголошення безкоштовної медицини на конституційному рівні?

14. Чи є медицина на відстані небезпечною?

15. Хто такий сімейний лікар?

16. Яка різниця між сімейним лікарем та дільничним лікарями?

17. Чи потрібно мати лікаря широкого профілю на низовому рівні?

18. Скільки пацієнтів припадатиме на одного сімейного лікаря?

19. Де взяти якісних сімейних лікарів в масштабах країни?

20. Чи вплине широка спеціалізація цих лікарів на якість послуг?

21. Як забезпечити якісні послугу в системі охорони здоров’я? Страхові компанії можуть бути контролерами такої якості?

22. Чи потрібно в Україні впроваджувати обов’язкове державне соціальне медичне страхування?

23. Хто має платити? Роботодавець чи робітник?

24. Уявимо, що в одній палаті опинилися застрахований і незастрахований пацієнти, чи буде відрізнятись якість наданих їм послуг?

Наостанок нашої програми пропоную послухати питання від лікарів.

      Бліцопитування. Тож ми визначилися, що в Україні немає альтернативи страховій медицині. Але якою повинна вона бути? Бюджетною, бюджетно-страховою або просто страховою?

      Дякую за участь у програмі, а глядачам за увагу. Ми сьогодні спробували розібратись в українській системі охорони здоров’я та зрозуміти, в якому напрямку ми маємо рухатись. З вами була програма “Досвід” і я — Наталія Семенченко. До зустрічі наступної середи о 22:00.

Сценарии программ

Похожие записи

Добавьте Ваш комментарий