Рубрики

#18. Фармацевтический рынок Украины. Сценарий

Наталия Семенченко - 26 мая, 2011 | 08:44 | Распечатать

#18. Фармацевтический рынок Украины. Сценарий

Сценарій

Фармацевтичний ринок України

      Чим лікуватись українські громадяни довідуються із рекламних носіїв, в аптечних мережах з’явився фальсифікат, а ціни загалом на фармпродукцію недосяжні для третини населення. Сподіваємось на втручання держави. Яким воно має бути і як зупинити фармацевтичний безлад дізнаємось сьогодні у програмі….

СЮЖЕТ

      Проблеми фармацевтичного ринку України сьогодні з нами обговорюють: народний депутат, Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення державної політики охорони громадського здоров’я, розвитку фармації та здійснення фармацевтичної діяльності  Юрій Гайдаєв; Голова Державної служби України з лікарських препаратів та контролю за наркотиками   Олексій Соловйов; Директор державного експертного центру МОЗ України Василь Бліхар та Голова Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів  Віктор Сердюк

ПИТАННЯ:

      Пане Олексію, нещодавно ви наголошували, що вживання лікарських препаратів в Україні буде збільшуватись, що спричинить зростання обсягу реалізації ліків на 15-20%. Чому так? Ми ще більше будемо хворіти чи ці прогнози зорієнтовані на прибутковість і означають, що ціни на ліки ростимуть?

      Водночас, експерти наполягають, що майже половина препаратів, що купуються без рецептів (поради лікаря) насправді нікому не були потрібні. Кого у цьому винуватити громадян чи лікарів?

      Чому лікарі й досі не виписують рецептів на вагому кількість одиниць фармпрепаратів? Є думка, що вони вже просто розучилися писати латиницею?

      Наскільки гостро відчувається брак  якісних кадрів у фармгалузі, зокрема провізорів?

      Поговоримо про ціноутворення. Яким чином нараховуються податки фармацевтичними організаціями та аптечними мережами? Може саме тому росте ціна на ліки?

      Як бути тим, хто не має необхідних коштів для придбання ліків (ветерани, пенсіонери). Чи існують пільги для цього?

      Чому держава не обмежує націнки на певні соціально важливі лікарські засоби?

      Під час епідемії грипу 2009 року багато несумлінних продавців значно збільшували ціни або створювали штучний дефіцит лікарських препаратів.

      Яка відповідальність передбачена за такі дії?

      Чи могла б впливати на формування ринкової ціни мережа державних аптек? Чому вона й досі не створена?

      За дослідженнями, список компаній-постачальників лікарських засобів лікувальним закладам України відчутно видозмінюється залежно від зміни політичного керівництва у державі.

      Наскільки гостра проблема корупції у сфері лікарських засобів?

      Як регулюється ціноутворення на ліки? Чи є будь-яке обмеження з боку держави на маржу для імпортерів?

      Чому з пацієнтів у лікарнях вимагають гроші за лікарські препарати? Це означає що їх дійсно недостатньо, чи просто за них громадяни платять двічі – через податки і комусь в кишеню?

      Згідно з даними експертів ринку 70% його коштів припадає на імпорт. Водночас за фізичним (кількість проданих ліків) показником структура вітчизняних фармакологічних виробників становить 65%.

      Наскільки потужним на сьогодні є вітчизняний фармринок та наскільки якісною є українська продукція фармгалузі?

      Чи здійснює держава якісь протекціоністські заходи для підтримки вітчизняної фармгалузі?

      Яка кількість ліків в Україні на сьогодні є фальсифікованою?

      Фальсифікат – це головним чином контрабанда чи вітчизняне виробництво?

      Як відрізнити фальсифікат від оригіналу?

      Можна окреслити перелік мереж або аптек, де найчастіше вилучають фальсифікат?

      Наскільки безпечно чи небезпечно купувати ліки (навіть за нижчими цінами) через Інтернет або пошту?

      Скільки було виявлено фальсифікованих ліків з початку року? Які масштаби нелегального ринку?

      Чи відомо вам, яка кількість ліків є субстандартною? Хто має нести відповідальність за неналежне зберігання лікарських засобів, втрату їхніх властивостей або ж шкідливу дію на організм людини?

      Що відбувається з тими препаратами, у яких вийшов термін реалізації? Як їх утилізують і чи утилізують взагалі? (залишки великої кількості Таміфлю (800 тис уп) від минулого грипу). Чи існує в Україні вторинний ринок торгівлі простроченими лікарськими засобами?

      Повернемося до дійсних оригінальних лікарських засобів. Яка процедура внесення до реєстру у лікарських препаратів для продажу в Україні?

      Які критерії оцінювання? Наскільки гостро стоїть проблема побічних ефектів після вживання таких препаратів?

      Як проводяться клінічні випробування ліків? (В Україні працює біля 3 десятків іноземних компаній, на одному дослідженні отримуються кошти у 100 тис. долл, за минулий рік було досліджено 496 препаратів, щорічно кількість піддослідних зростає, сьогодні їх 25-30 тис.) Чому українці наважуються на такі досліди, адже це небезпечно, тим більше для дітей і підлітків?

      Яка відповідальність фармвиробників за побічні дії експериментальних препаратів (в рамках клінічних випробувань)?

      Наскільки жорсткі вимоги щодо якості ставить Україна? Чи частими є випадки відмови у реєстрації тих чи інших лікарських засобів?

СЮЖЕТ.

      Ще однією проблемою, яка гостро стоїть в Україні – це проблема вакцинації. Під час минулорічних кампаній внаслідок дії вакцини померло кілька дітей.

      Яка ваша позиція в цьому питанні? Чи потрібно проводити масову вакцинацію?

      Який державний орган контролює якість вакцини? Які гарантії слід  надати пацієнтам для захисту від можливих побічних дій вакцини?

      Минулого місяця ВР було прийнято закон про зміни до закону «Про рекламу”. Цим новим законом передбачається  обов’язковий надпис у рекламі ліків “Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.

      Наскільки такий захід сприятиме культурі лікування українців, адже найчастіше громадяни?

      Наскільки високим, порівняно з іншими країнами, є відсоток ліків, виписуваних без рецепта, до кількості рецептурних ліків?

      Як ви ставитеся до повної заборони реклами ліків у ЗМІ?

Бліц-питання. Для того щоб громадяни мали змогу лікуватися якісними і доступними ліками, потрібне державне регулювання і контроль, а що саме  (кримінальна відповідальність, податки, монополізація ринку державою, інше…)?

Сценарии программ

Похожие записи

Добавьте Ваш комментарий