Рубрики

#17. Энергетическая безопасность Украины. Сценарий

Наталия Семенченко - 19 мая, 2011 | 18:59 | Распечатать

#17. Энергетическая безопасность Украины. Сценарий

Сценарій

Енергетична безпека України

      Українська економіка має один з найвищих у світі показників енергоємності. Зважаючи на брак вітчизняних вуглеводневих ресурсів, а також побоювання щодо безпеки атомної енергетики, – розвиток альтернативних джерел енергії та впровадження енергоощадних технологій має стати пріоритетом для держави. Чи є так насправді? Про це говоримо у програмі Досвід. Я – Наталія Семенченко. Вітаю Вас!

СЮЖЕТ

      Проблеми енергетичної безпеки України сьогодні з нами обговорюють: народний депутат Інна Богословська; Голова державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Микола Пашкевич; почесний голова Інституту Газу НАН України, академік НАН України Ігор Карп та провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко.

      Зараз Україна купує понад 50% паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР), а потенціал енергозбереження становить близько 45% ПЕР, тобто майже все, що ми купуємо, – марно витрачаємо, неефективно споживаємо.

      Енергоощадність, це єдиний вихід для України?

      Яким вона має бути, у чому полягає?

      Чи потрібне для цього державне втручання (програми)?

      Енергоощадні технології та альтернативні джерела енергії сьогодні розвиваються в Україні?

      Чому так мало уваги в Україні приділяється розробці власних енергоресурсів й енергозбереженню? Величезні гроші та політичні зусилля йдуть на те, щоб купувати імпортні, російські енергоресурси.

      Що потрібно для цього?

      Такі технології слід запроваджувати тільки у промисловості чи й для населення теж?

      Можна назвати галузі промисловості, які вже сьогодні запровадили такі технології або намагаються за рахунок заміни застарілих фондів економити втрати енергоресурсів?

      Як впливає зношене устаткування на втрату енергоресурсів?

      Чому Україна споживає газу більше, ніж Європейські країни?

      Як виправити таку ситуацію?

      Давайте торкнемося питання ціни на газ. Вона виправдана у сьогоднішніх реаліях?

      Вважається, що дешевий газ ніяк не сприяє бажанню економити, це справді так? Високою ціною ми привчаємо громадян до економії?

      Чи врятують справедливу ціну на газ спільні енергетичні концерни з Росією? Чи дозволяє закон передавати українські газопроводи, атомні станції, ГЕС у спільні підприємства з іншими державами і приватними особами? Чи має право це робити уряд або президент, чи потрібна санкція парламенту, зміни в законодавстві?

      Чи є якийсь економічний або технологічний сенс, наприклад, у злитті «Газпрому» з «Нафтогазом»?

      У злитті «Газпрому» й «Нафтогазу» є гіпотетичні плюси?

      Чи це самі ризики?

      Питання про модернізацію української газотранспортної системи. На ваш погляд, якою має бути форма цієї модернізації? Чи існують які-небудь методи, окрім газотранспортного консорціуму?

      Це дуже прибуткові види діяльності, чому НАК «Нафтогаз України» є збитковим? Як має проходити реформування НАК «Нафтогаз»? Десятиліттями ця компанія підриває український бюджет і незалежність, ставить сторч усю економіку, періодично готова до банкрутства і є одним з основних джерел макроекономічних і бюджетних ризиків.

      Наскільки відрізняється вартість транзиту газу територією України від вартості транзиту територіями європейських країн? Яка вартість зберігання газу в газосховищах? Чи є вона ринковою?

       Можливо, поки немає колапсу, треба запропонувати людям переходити на натуральне господарство, заготовляти дрова?

      Конкретним виміром забезпечення енергетичної безпеки, прийнятим за стандарт у західних країнах, є створення тримісячного стратегічного резерву нафти і нафтопродуктів. (Ціна на нафту у світі останніми місяцями знову почала рости. Це вже вдарило по кишенях автомобілістів, потягне це і зростання ціни на російський газ, зокрема).

      Яка ситуація з резервами в Україні?

       На вашу думку, ціна на бензин в Україні — це наслідок  ринку чи змова? Чому в нас вартість бензину європейська, якщо всі витрати й зарплати не європейські?

      А хіба не розумно було б регулювати усі ці питання через транспортний збір за принципом «Більше їздиш — більше платиш», як у багатьох країнах?

СЮЖЕТ.

      Наскільки ефективним є споживання тепло- та електроенергії комунальними господарствами і населенням? Скільки могли б заощадити комплексні програми реконструкції застарілого житлового фонду?

      Які резерви для економії тепло- та електроенергії в Україні? Чи існують приблизні оцінки того, скільки Україна втрачає при доставці та споживанні електро- й теплоенергії до споживачів?

      Чому за 20 років незалежності не вдалося навіть встановити масовий облік квартир лічильниками на воду й газ? Скільки можна було б зекономити на такому масовому обліку?

      Скільки Україна може щорічно економити в разі залучення всіх резервів і зменшення у 2-2,5 енергоємності економіки до рівня передових країн Заходу?

      

       Якщо повЕрнемось до традиційних джерел паливних ресурсів. Зараз у світі бум на видобування сланцевого газу. В Україні ж існують технології з видобування метану з шахт того ж таки Донбасу

       Наскільки перспективним для України є розробка та видобування сланцевого газу, запровадження технологій видобування метану з шахт?

      Останнім часом побільшало побоювань щодо безпеки на АЕС. Енергетичною стратегією України до 2030 року передбачено, що половина електроенергії в Україні вироблятиметься на атомних станціях, як на активних, так і на нововведених.

       Чи є атомна енергетика єдиною альтернативою для України в контексті обмеженості вуглеводневих ресурсів?

      У чому полягає специфіка спільних проектів в атомній енергетиці? (З Росією).

      Чи не вважаєте ви, що запровадження ощадних технологій і розвиток альтернативних джерел енергії зможе значно зменшити залежність України від імпорту енергоносіїв, тому це питання має бути пріоритетним?
Який відсоток в енергетичному балансі країни можуть зайняти альтернативні джерела енергії (вітрова, сонячна електроенергетика, біопаливо тощо)?

       Чи не є це стимулюючим фактором для розвитку альтернативних джерел енергії?

      Чи вигідно зараз бізнесу вкладати кошти в розвиток сонячної  та вітрової енергетики?

      Наскільки придатними для розвитку такої енергетики є клімат України?

       А що ви порадите телеглядачам – наскільки вигідно мешканцям приватних будинків сьогодні купувати сонячні батареї і відмовлятися від газового теплопостачання та електроенергії?

      Які ще види енергії ви б назвали в Україні перспективними?

Бліц питання:

      Скільки часу потрібно країні для комплексного запровадження енергоощадних технологій?

      Чи перейде (якщо так, то коли) Україна і світ на альтернативні джерела енергії?

      Якою повинна бути головна стратегія енергобезпеки України з огляду на її позаблоковість і багатовекторну політику?

      

Дякую, це була програма Досвід.

Сценарии программ

Похожие записи

Добавьте Ваш комментарий