Рубрики

#8. Земельная реформа. Сценарий

Наталия Семенченко - 10 марта, 2011 | 12:00 | Распечатать

#8. Земельная реформа. Сценарий

Сценарій

Земельна реформа

      Родюча українська земля – одне з найбільших багатств нашого народу. Що буде з нею після скасування заборони на продаж? Як підняти вітчизняне сільське господарство та чого чекати селянам від аграрної реформи -  Про це говоримо сьогодні у програмі «Досвід», я – Наталія Семенченко, вітаю вас!

СЮЖЕТ

      Про земельну реформу та проблеми, які із цим пов»язані сьогодні з нами будуть говорити: перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Микола Безуглий; екс-міністр аграрної політики України Олександр Баранівський; президент української аграрної конфедерації Леонід Козаченко і генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа.

      Сільське господарство – третя галузь за зайнятістю населення після торгівлі і промисловості (3 млн осіб). Крім того, в сільській місцевості мешкає третина українців – а це майже 15 млн. осіб. Усі ми купуємо прдукти, які постійно дорожчають.  Тому проблеми сільського господарства стосуются усіх без винятку громадян України.

      Сьогодні громадян України найбільше цікавить у чиїх руках і на яких умовах опиниться земля після реформи. Питання власності є ключовим для ефективного господарювання?

      Відповідно до чинного законодавства мораторія на приватизацію с/г земель скасують після запровадження єдиного земельного кадастру (до 2013 року) та ухвалення закону про ринок землі.

      Скасування мораторію, що воно дасть? Адже зараз через сірі та чорні схеми українська с/гземля вже де-факто приватизована.

      Скасування мораторію на продаж землі розв»яже проблему продуктивності праці в сільському господарстві?

      За оцінками світового банку (графік) загальна вартість усіх орних земель України становить близько 150 мільядів доларів. Ця сума дорівнює річному ВВП України. Як упорядкувати такий ринок землі щоб і власники паїв мали зиск і активно розвивалося сільське господарство?

      Яка модель власності та здійснення господарської діяльності найбільш підходить для України – фермерська, колективних господарств,  с/г підприємств з великими латифундіями?

      (Досвід світовий). Сьогодні 10 найбільших сільськогосподарських підприємств України орендують таку площу земель (2,5 млн. га), яка за розмірами доівнює Черкаській області. Всього великі агрохолдинги орендують близько 42% всього фонду земель, що перебувають у приватній власності (а це 17,5 млн. га з 27,5 млн. га.). За оцінками експертів у наступні 5 років топ-10 найбільшиїх агрохолдингів додатково наростять у своїх земельних володіннях земельну площу, що дорівнює найбільшій за площею області в Україні – Одеській (3 млн. га.).

      Наскільки загрозливим для України є розподіл земель серед вузького кола великих землевласників?

      Чи не вигідно саме цим потенційним великим землевласникам, а отже, де факто монополістам піднімати ціни на свою продукцію?

      Серед дражливих питань земельної реформи – проблема володіння землею іноземцями. Закон її прямо забороняє. Існують схеми (через заснування кількох посередницьких компаній), згідно з якими іноземці можуть отримати у власність українську землю.

      Це насправді так? Чи можна гарантувати, що сьогодні серед великих землевласників немає іноземців?

      Чи дійсно проблема власності іноземцями є настільки гострою?

      Чи не варто замість прямої заборони ввести режим регулювання (тобто правила, які регламентують права і обов’язки іноземних власників сільськогосппродукції)?

      Наскільки реальна, на вашу думку, ситуація, коли урожай, або й сама земля вивозяться іноземцями за межі країни, а держава на це не має жодного впливу?

      За всі роки незалежності в сільське господарство було інвестовано менше близько дев»ятисот (900) млн. доларів прямих іноземних інвестицій, тоді як всього інвестовано близько шістдесят (60)  млрд. доларів у всю економіку України.

      Це через мораторій? Чому іноземці так мало вкладають в українську землю?

      В одному з проектів закону про ринок існує освітній ценз для володіння землею (землю може отримати у власність громадянин з профільною освітою).

      Чи вважаєте ви таку норму дискримінаційною стосовно тих громадян, які хочуть мати у власності землю, але не мають профільної освіти? А якщо вони наймуть працівників з потрібною освітою?

      В Україні постійно дорожчають продукти харчування. Якщо порівняти  ціни на продукти в Україні в тій самій Європі, то вони майже однакові. А на деякі види продукціх (наприклад м’ясомолочна) в Україні ціни стали навіть більшими.

      Україна з її родючими чорноземами та аграрним потенціалом, і такі високі ціни? Адже сільське господарство – це галузь із найнижчим рівнем оплати праці.

      Чи не є це замкнуте коло – неефективне с/г і мала продуктивність праці (а отже низька урожайність з га, невелика кількість худоби і надоїв і т.д.) зціни, а отже громадяни купують іноземне?

СЮЖЕТ. Досвід з-за кордону

      На досвід якої країни варто спиратися?

       Сьогодні Україна пишається тим, що є одним із найбільших експортерів соняшнику та рапсу. Проте саме ці культури чи не найбільше виснажують землю.

      Як добитися солідарної відповідальності власників земель за якість грунтів, адже через бажання швидкої наживи землі України виснажуються?

       Який шлях має обрати сільське господарство України – хімічні добрива, генетично модифіковані культури чи екобезпечні продукти?

       Наскільки небезпечним є регулювання ринку державою (зокрема запровадження квот на експорт зернових (законопроект 8053)?

ПИТАННЯ від людей

Бліц-питання:

      Спрогнозуйте, будь ласка, наслідки проведення земельної реформи для України. Хто стане господарем землі?

Дякую, це була програма Досвід.

Сценарии программ

Похожие записи

Добавьте Ваш комментарий